GÜNEYDOĞU’YA ‘’OF’’ DAMGASI

Yazar: - 21 Ocak 2022 Kategori: Haber
manşet1

Başkan Sarıalioğlu, “Hamsi’de bizim, Ciğer’de bizim”

 

GÜNEYDOĞU’YA ‘’OF’’ DAMGASI

Kuzey ve Güneydoğu bölgelerindeki Kardeş belediye olan Of Belediyesi ve Sur Belediyesi işbirliğiyle Diyarbakır’da ilk kez “Halay da Bizim, Horonda Bizim-Hamsi ‘de bizim, Ciğer’de bizim” sloganıyla Hamsi Şenliği düzenlendi.Kuzey ve Güneydoğu bölgelerindeki Kardeş belediye olan Of Belediyesi ve Sur Belediyesi işbirliğiyle Diyarbakır’da ilk kez “Halay da Bizim, Horonda Bizim-Hamsi ‘de bizim, Ciğer’de bizim” sloganıyla Hamsi Şenliği düzenlendi. Sur ilçesi Dağkapı Meydanı’nda gerçekleşen şölende 2,5 ton hamsi ikram edildi. Ardından Of Belediyesi ve Sur Belediyesi folklor ekipleri horon oynayıp, halay çekerken, Karadeniz müziğinin usta sanatçılarından Onay Şahin Karadeniz şarkılarını seslendirirken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi korosu tarafından Diyarbakır türküleri söylendi.

 

“Halay da Bizim, Horonda Bizim-Hamsi ‘de bizim, Ciğer’de bizim” sloganıyla Diyarbakır Sur ilçesi Dağkapı Meydanı’nda kardeş belediye olan Of Belediyesi ve Sur Belediyesi tarafından Hamsi Şenliği gerçekleştirildi. Kardeşlik bağlarının sağlamlaştırıldığı etkinlikte, alanda toplanan vatandaşlara Vali Münir Karaloğlu, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ve Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi tarafından yaklaşık 2,5 ton hamsi ikram edildi.

 

Etkinlikte ayrıca; Karadeniz müziğinin ustalarından Onay Şahin, birbirinden güzel şarkılarını Diyarbakırlılar için seslendirdi. Trabzon’dan gelen folklor ekibi ile kemençe ve tulum eşliğinde, Diyarbakır folklor ekibi ise yöresel oyunlarla etkinliğe renk kattı. Hamsi ikramının ardından Trabzon ve Diyarbakırlı vatandaşlar alanda hep birlikte horon oynayıp, halay çekti.

 

HALAYIMIZDA BİZİM, HORONOMUZDA BİZİM

 

Doğu’nun en kadim ilçesi Sur, ile Kuzey’in en kadim ilçesi Of ile birlikte kardeş ilçe olarak etkinlikte buluştuklarına işaret eden Diyarbakır Sur Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Abdullah Çiftçi, “Aslında bugün biz hamsi şöleni yapmakla kuzeyin, güneyle, güneyin kuzeyle, doğunun batıyla buluşması noktasında bir besine kılıyoruz. Birbirimizi tanımaya ihtiyacımız var. Doğunun batıyı, batının doğuyu tanımasına, Kürtün, Arab’ın, Türk’ün, Laz’ın, Çerkez’in birbirini tanımaya çok ihtiyacı var. Biraz önce halayı, horonu seyrettik. Halaydaki gibi, horondaki gibi, el ele, kol kola, ritmik, uyumlu hareket etmemiz lazım. İnanın ki bizim başka gidecek yerimiz yok. Herkesin kalkıp gelebileceği ve kaçtığı bir Türkiye var. Bizim kaçabilecek, gidebileceğimiz bir yer yok. Sahip olduğumuz bu güzel vatana, bu güzel ülkeye, bu güzel ilçeye, sahip çıkmamız lazım. Bu tür etkinliğe sebep olanlara teşekkür ediyoruz. İnsanlığın var olduğu topraklardayız. Bu topraklarda kardeşlik bozulmak istemiş. Geldiğimiz bu noktada biriz, beraberiz, Birlikte Türkiye Cumhuriyetiyiz. Türkiye Cumhuriyeti kimliğine sahip olmanın ne kadar değerli olduğunu görüyoruz. Birlikte yaşıyoruz. Diyarbakır medeniyetin, insanlığın merkezidir. Sahip olduğumuz bu vatana, bu ilçeye sahip çıkmamız lazım. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde kardeş belediyemiz Of Belediyesine, Of Kaymakamlığına ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Halay’ımız da bizim, Horonumuzda bizim, Ciğerimiz’de bizim, Hamsimizde bizim” dedi.

 

BİZ BİRİZ, BERABERİZ

 

Hep birlikte çok güzel işler yapılabileceğine işaret eden Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ise, “Gerçekten bu büyük medeniyet Dicle’siyle, Fırat’ıyla burada bulunan o değerli topraklarıyla bugüne kadar yetiştirdiği değerli evlatlarıyla bundan sonra da hep birlikte bu ülkeye, bu güzel vatana inşallah çok güzel hizmetler yapacak, çok değerli evlatlar yetiştirecek. Buna yürekten inanıyorum. Ergani’ye, Dicle’ye, Silvan’a, Eğil’e, Çınar’a, Bismil’e, Lice’ye, Kulp’a, Hani’ye, Kayapınar’a, Bağlar’a, Yenişehir’e, Çüngüş’e, Çermiğe ve Sur’a selam olsun. Biz burada sadece hamsi şöleni değil, bu kadim şehrin birer evlatları olarak zaten ruhumuzla, gönlümüzle, kalbimizle buradayız. Ofluların Diyarbakır’a Sur’a selamı var. Sevgili Diyarbakırlılar, bu tip organizasyonların 

Yazar Hakkında

Facebook ile yorum bırakın

Yorum Bırakın